vineri, 22 octombrie 2021
Covidul meu
luni, 6 septembrie 2021
A șasea zi dintr-o lună septembrie
În a șasea zi a unei luni septembrie, pe înserat, acum niște ani,
„Am zărit lumină pe pământ,
Și m-am născut și eu,
Să văd ce mai faceți
Sănătoși? Voinici?
Cum o mai duceți cu fericirea?
Mulțumesc, nu-mi răspundeți.
Nu am timp de răspunsuri
Abia dacă am timp de întrebări”....
Așa frumos nu putea scrie decât Marin Sorescu.
Și am venit, și am crescut, și am învățat multe, numai ca să-mi dau seama cât de puțin știu și cât de lung e drumul până la Cunoaștere (dacă va fi să ajung vreodată la ea).
Și am adunat tolbe de întrebări, la care am găsit doar câteva răspunsuri.
Și m-am răzvrătit, și m-am cumințit, și m-am răzvrătit din nou.
Ar fi ușor să spunem o experiență de viață comună. Dar nu a fost nici pe departe așa.
M-am luptat cu multe, și mai ales cu Mine, am renunțat, am luat-o de la capăt și apoi am renunțat din nou...
Am văzut moartea de aproape, așa cum e ea, hâdă și fără înțeles.
Și am văzut și minunea noilor vieți.
O perioadă a fost negru și ceață în jurul meu. Apoi, s-a zărit lumină, și mâni care m-au tras afară, și brațe care m-au îmbrățișat strâns, și nu mi-au mai dat drumul.
Și așa am învățat să întind și eu mâini și să îmbrățișez atunci când este nevoie mai mare.
Și iată-mă aici, la o jumătate de viață. Întunericul nu a dispărut de tot, dar ce-ar mai însemna lumina fără el?
Umerii îmi sunt câteodată lăsați, dar simt muguri de aripi cum încep să răsară din ei. Știu că atunci când va veni timpul aripile vor fi pregătite să mă ducă unde trebuie să ajung.
Dar până atunci sunt aici și-mi dau seama că eu știu cel mai bine ce-mi lipsește și de asta mă încăpățânez să ”mă urez”:
Credință, că n-am câtă aș avea nevoie, nici încredere, nici speranță.
Mi-ar trebui recunoștință mai mult.
Și încă ceva: iubire/afecțiune în toate formele, felurile.
Și îmbrățișări!
Multe, multe îmbrățișări.
marți, 13 aprilie 2021
Primăvară amăruie
or reload the browser
miercuri, 3 martie 2021
Încotro alergi?
M-am trezit, dar încă nu deschid ochii. Încerc să amân cu picături de secunde momentul în care mintea o va lua la goană.
Ce am de făcut, ce nu am făcut, ce trebuia neapărat să fac, de ce n-am făcut?: pentru că așa ești tu, împrăștiată!, așteptărilor cui trebuie să răspund prezentă?
Amân degeaba să deschid ochii. Gândurile sunt deja acolo. Cursa nebună a început deja și se va opri la miezul nopții, când mă voi așeza iar în pat și mă voi minți că mâine va fi altfel.
Din când în când, câte o veste groaznică mă oprește forțat: cineva cunoscut sau mai puțin cunoscut a dispărut. Boală, accident, întâmplare nefericită, nici nu mai contează. Cineva a trecut de la ”a fi” la ”a nu mai fi”.
În momentele astea, înfricoșată, zguduită, mă opresc pentru o vreme. Parțial, de teamă, gândindu-mă că dacă stau nemișcată nu se poate întâmpla nimic rău.
Doar atunci mintea nu mai galopează frenetic, s-a oprit în fața unui semn de întrebare gigant. În spatele lui scrie doar atât: încotro alergi?
![]() |
| Sursa foto: https://ro.pinterest.com /pin/27936460161447287/ |
Cei mai norocoși dintre noi avem un acoperiș deasupra capului, avem ce îmbrăca, ce încălța, avem resursele pentru a ne procura bucurie pentru suflet: muzică, o carte hranitoare, un spectacol, o plimbare fără griji în natură. Măcar din când în când.
Și, deși ne este suficient, nu ne oprim. Vrem mai mult, cât mai mult! Ne aglomerăm cu lucruri, proiecte, așteptări care nu sunt ale noastre. Poate doar ale ego-ului nostru. Înghițim direct, fără să mai mestecăm, fără să mai simțim gustul (știm că e bun, la ce să mai pierdem timpul).
Ne topim într-o masă mare care fuge, fuge spre mai mult și mai mult. Chiar dacă mai mult din orice nu înseamnă mai bine pentru noi.
Vrem mai mult, mai repede, vrem acum.
Și din cauză că am pierdut răbdarea, am pierdut acceptarea că toate lucrurile au un timp al lor, am pierdut și bucuria aceea profundă, am pierdut conștientizarea momentelor în timp, căci, odată trecute, ele par ancorate într-un demult foarte îndepărtat
Încet încet, pierdem freamătul așteptării, tumultul interior pe care-l presupune răbdarea.
Ne vrem ajunși direct pe vârf, dar, deși încă netrăit complet, momentul își pierde valoarea și țintim automat spre altul.
Și-n fuga asta după înălțimi, uităm drumul, care nu mai rămâne un pasaj al descoperirii, al uimirii, ci doar un obstacol, o întârziere în drumul nostru de a atinge noi și cât mai multe vârfuri.
Deci, încotro alergi?
or reload the browser
duminică, 12 aprilie 2020
În noi este lumină!
![]() |
| https://hercegovina.in/prijatelji-se-oprastaju-od-prerano-preminulog-ivana/ |
marți, 17 decembrie 2019
Scrisoare pentru Moş Crăciun?
marți, 3 decembrie 2019
Ana, unde eşti? Aici sunt!
-Tot scriu! Apăs cu degetul nisipul umed rămas în sufletul meu de câte ori ai fost tu la mare şi ancorez cuvintele cât să reziste până la primul val. Şi dacă n-am mare, atunci scriu în palmă. Înghesui literele cât să se ivească sensul cuvintelor, nici nu contează că se suprapun.
Trecuseră deja câteva zile şi Ana nu mai apărea. Cealaltă, din cocon, se întrista şi ea pe zi ce trecea. Se uita la gaura din peretele coconului. Începea să se refacă. Pe măsură ce gândurile zburau cu repeziciune şi-i spuneau asurzitor: nici măcar ea nu te vrea, vezi că nu mai vine, straturile prindeau viaţă şi se refăceau.





